Mit tehet a halandó, növényének túlélése érdekében?
Először is vizsgáljuk meg a növényt, első ránézésre mindent rendben találtunk, ezért is vettük meg. Azonban nem szabad még ilyenkor elbízni magunkat.
Ideális esetben nem kell különösebb beavatkozást végezni, azonban a szükség kényszer, lehet, hogy át kell ültetni, vegyszerrel kell kezelni, trágyázni kell a növényt.
Egy példa a való életből.
Körbejártam a Szeged közeli kertészetek nagyrészét. Az egyikben árúsítottak bonsait. Elképedve kellett tapasztalnom az oly sok helyen megemlített szakszerűtlen törődést az olcsó import bonsaial kapcsolatban. A növényeket nem öntözték meg a hétvégén. Többjük kiszáradt, károsodott, lehámlott kéreg(fagy?) és sárga levelek fogadtak(fényhiány, tápanyaghiány). Minden növényen ugyanaz a cimke volt látható, holott szemmel láthatólag más fajtához tartoztak. Végül egy formás "Ficus Benjamina" mellett döntöttem. Vettem hozzá egy csomag bonsai földet, majd haza indultam.
A növényt kivittem a kertbe, jól megnéztem, elemeztem, majd elhatároztam, hogy átültetem.
Előbb kifésültem, majd visszavágtam a gyökérlabdát. Az új tálat előkészítettem hálóval és dróttal. Majd egyszerűen feltöltöttem a réseket a bonsaifölddel. A kiszradás meggátlása végett mohával takartam be a földjét.
Gyárilag félig elhajó formára alakították, úgyhogy nem volt nagy ördöngősség a fa finom alakítása. Kísérletképp levélmetszést végeztem 2-3 nagyobb levélen, amelyek nyelénél rügyek bújtak meg.
A fa jól érzi magát, szépen hozza hajtásait, a kudarc jeleit nem mutatja.
Kovács Dániel, szebonsai alapító